blog'n'roll

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

...o aké vlastné peniaze sakra prichádzam v II. pilieri??!!??

...alebo aj o tom, že na porozumenie zvrátenosti vládnych argumentácií stačí jednoduchý sedliacky rozum :)

Prečo ľudia toľko polemizujú o II. dôchodkovom pilieri? Jednoducho preto, lebo ide o ich vlastné peniaze. Vlastné peniaze je veľmi silný argument, ktorý pri vhodnej kombinácií prídavných ingrediencií typu: „prišli ste o svoje vlastné peniaze! Polovica obyvateľov si neuvedomuje, že ich vlastné peniaze sú investované v podstate v podielových fondoch, ktoré nemajú žiadne garancie! Fondy prerábajú a sú stratové!“ , logicky poskytuje jednoduchú platformu paniky. Ako veľmi sú tieto peniaze vlastné a ako veľmi sú fondy stratové?

Tak za prvé. Odvody ostávajú stále rovnaké, či som v II. dôchodkovom pilieri alebo som sa spoľahol čisto na sociálnu poisťovňu. II. pilier netvorí žiadny extra výdavok zamestnanca, zamestnávateľa ani živnostníka. Ide len o prerozdelenie vybratých prostriedkov od občanov, ktoré by boli vybrané tak či tak. Sedliacky rozum si dokáže spočítať jednoduchý fakt, že čistá mzda ostáva nezmenená. Tak na aké moje vlastné peniaze sa to teda jedná? Akú nižšiu než sedliacku verziu logiky si to tí televízni panáci osvojili, že vidia to, čo ostáva pre mňa záhadou? Odpoveď je nasledovná.

Ako prvopilierový fanatik sa spolieham na štátom riadenú sociálnu poisťovňu, ktorá z mojich odvedených peňazí vypláca dôchodky dnešných dôchodcov. Moje zarobené peniaze idú na nové protézy, lieky či dary vnúčencom. Prozaické a vznešené gesto spolupatričnosti. To že sociálna poisťovňa dlhodobo hospodárila s enormnými deficitmi a vyhadzovala peniaze na kadejaké stranícke kšeftíky pod patronátom verejnej správy, je zanedbateľný fakt. Sedliacky rozum však nepustí. Neboli vtedy moje vlastné peniaze stratové? A vlastne....aké moje peniaze? Veď z nich platím dnešné dôchodky, tie peniaze predsa nikdy neuvidím. Môj dôchodok bude vyplácaný z budúcich generácií.

Niekto však pohol sedliackym rozumom o krok vpred. Dovolil si spraviť kapitalizačnú formu sporenia, kde ukrojil z predošlého modela rovnú polovicu, ktorá úž nepôjde do stratovej a nezodpovednej štátnej poisťovne, ale priamo na môj vlastný osobný dôchodkový účet. Ako to ovplyvnilo mňa a moju peňaženku? Nijako. Neodvádzam všetko štátu, ale aspoň časť z peňazí, ktoré som mu aj tak povinný odviesť, si šetrím sám pre seba. Čo na tom, že cez podielové fondy? Podielové fondy, ktorých podielové jednotky momentálne klesajú, hoci nepomerne nižšie ako podielové jednotky v klasických podielových fondoch. Navyše dlhodobým priemerovaním ceny pravidelnými platbami, momentálne poklesy znamenajú iba toľko, že za rovnakú cenu nakupujem momentálne viac podielov ako v minulosti a pri budúcom raste, ktorý je pri 30 ročnom horizonte vysoko pravdepodobný, budem o to viac profitovať. Sú to sakra moje peniaze a vôbec sa necítim ako vykorisťovaný proletár.

Vláda mi dáva možnosť vystúpiť z piliera, pretože je kríza a pretože sa momentálne časť mojich úspor znehodnocuje a „prichádzam o ne“. Veľkorysé. Ale keď hovoríme A, povedzme aj B. O peniaze neprichádzam, stále je to môj osobný dôchodkový účet, ktorého honota dočasne, NIE DEFINITÍVNE, klesla. V peniaze by som prišiel v prípade, že by som uveril pánovi premiérovi a z piliera vystúpil, pretože vtedy by sa všetky mnou ušetrené peniaze vrátili do rozpočtu štátnej poisťovne a jediné, čo by som tým získal, by bol pocit, že som fasa chalan, lebo makám opäť na dnešných postarších spoluobčanov.


emčo mudruje...alebo finančné okienko :) | stály odkaz

Komentáre

  1. no...fasa chalan..
    toto si fasa napísal..

    podisujem pod "súhlasím"..:))))
    publikované: 30.10.2008 12:59:42 | autor: MissEllie (e-mail, web, autorizovaný)
  2. tlieskam ti :-)
    krasne si to zhrnul a ja mozem iba kyvat hlavou zhora nadol a naopak :-)))))
    publikované: 30.10.2008 13:00:24 | autor: luu (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. Skvelé: poslať na preštudovanie
    všetkým poslancom a uverejniT na blogovej stránke Pravdy.
    publikované: 30.10.2008 13:18:51 | autor: pazi (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. ???
    Svätá prostota...
    publikované: 30.10.2008 13:44:32 | autor: pinguin (e-mail, web, neautorizovaný)
  5. pocty ludi
    su velavravne, ti ktori pracuju, je ich 1 400 000 su v 2.pil lebo chcu mat aspon polovicu nasporenu na svoje meno a nie na cigana. preto riaditel socialnej prska jak stary kocur lebo ludia nie su ochotni dalej platit sulozne a nicnerobne ciganom. v dialogu bolo spomenutych 300tis ludi co su nulovi. preco by sme ich mali zivit? nech si trhnu ked sa vysmievaju tym co pracuju. 2.pilier je asi jedina normalna vec od revolution pre zarabajucich
    publikované: 30.10.2008 14:12:17 | autor: hujer (e-mail, web, neautorizovaný)
  6. emul
    ty em, ja som presne to potrebovala. aj som rozmyslala ze sa spytam.
    Ja totiz som ekonimocky celkom mimo .
    a) co su tie fondy :D a co garantuju
    b) co garantuje 2.pilier, moze sa stat , ze pride clovek o secko, pri nepodareno ksefte .
    c) chapem, ze teraz secko pojde dole, a ze potom secko lacne sa bude nakupovat a bude sa to dobre predavat. Ale zaujimalo by ma, preco si myslis, ze to tu konkretne pojde pravdepodobne k lepsiemu.
    d) ty si ako stuident platis 2.pilier ? Nejak mi nikto neni schopni povedat, ci ako stvrtstorocny student musim platit socialky a zdravotne abo ne (nevies o tom daco)

    No to moj selsky rozum. Inak ma clanok zaujal, len gru nerozumiem ale tak aj by som chcela.
    Pekny den :)
    publikované: 30.10.2008 14:25:00 | autor: sygon (e-mail, web, autorizovaný)
  7. Zabudol si este jednu vec "sedlak"
    podla zakona ti stat garantuje 100% vkladu v druhom pilieri cize si bez rizika a 30% sa investuje na slovensku cize este aj pomahas ekonomike
    publikované: 30.10.2008 15:37:59 | autor: bivoj (e-mail, web, neautorizovaný)
  8. sygonka...ak si študentka na prvej výške a vaši poberajú ešte prídavky,
    tak by si nemala platiť nič..ale ak študuješ dalšiu vysoku školu,tak už si platitelom..

    a samozrejme..ešte je DDP, kde si môžeš platiť aj viac,ako ti zo zakladu naratali..ale..nač?..:)))

    2. pilier ti garantuje to, že to,čo si tam ty nasporíš, ak neužiješ, tak zdedia tvoji oprávnení dediči. To znamená,že ak budeš mať ísť do dôchodku v 65ťke a ty v 64 nedajboh skonáš, peniaze dedia pozostalí.

    Riziko 2. piliera je v tom,že nikto nevie, za akú sumu bude "potom" Socialna poisťovňa dôchodky "predávať".. Pretože ty keď prídeš do dôchodcovského veku, správcovia ti povedia sumu..a ty si za ňu máš kúpiť dôchodok od SP. Je otázne,či to tak bude aj pak..a či to tak je teraz...Ale prvotný zámer bol taký..a ja dúfam,že aj taký zostane..:)))

    publikované: 30.10.2008 15:45:51 | autor: MissEllie (e-mail, web, autorizovaný)
  9. Takze
    Povie nam uz niekto konecne PRAVDU? Asi nie. Tu totiz nikto nepozna...Clovece, je to na tebe.
    publikované: 30.10.2008 16:04:57 | autor: agika (e-mail, web, neautorizovaný)
  10. mensia oprava
    Ellie, asi sa trochu mylis. Za nasporenu sumu si nebudes kupovat dochodok od Socialnej poistovne, ale od "komercnej" poistovne podla vlastneho vyberu. Ved by to cele nemalo zmysel, keby tie peniaze nakoniec skoncili aj tak v tej istej zumpe. :-)
    publikované: 30.10.2008 16:10:10 | autor: B. (e-mail, web, neautorizovaný)
  11. no..B. tak to neviem...
    ja myslim,že výplata dôchodkov ostane v rukách štátu...

    a nejako sa tie peniaze štátu vrátiť musia..

    pak by to nemalo zmysel..dôchodok ti môže po častiach vyplácať aj správcovská...
    publikované: 30.10.2008 16:26:00 | autor: ellie.. (e-mail, web, neautorizovaný)
  12. em
    uvedené na pravú mieru....ellie
    zmysel by nemalo vrátiť tie peniaze štátu.

    Sporiteľ v druhom pilieri má stále nárok aj na dôchodok z I. piliera - polovica starobných odvodov mu predsa stále odchádza presne tam. Po dovŕšení dôchodkového veku prevezme jeho dôchodkový účet komerčná poisťovňa, celkom isto, presne tá, ktorej matka vlastní aj konkrétnu DSS. Tá potom vypláca pomerovú časť mesačného dôchodku podľa výšky naakumulovaných zdrojov na účte sporiteľa.
    publikované: 30.10.2008 16:47:42 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  13. sygon
    a) joj no....to je na dlhšiu debatu :)
    b) nie...stať sa to nemôže
    c) historicka statistika vyvoja trhov
    d) ešte raz prízvukujem....II. pilier neznamená povinnosť niekam si niečo platiť - dôležitosť dátumov mala opodstatnenie len v prípadoch, kedy bol II. pilier zatvorený, keďže sa ide opať otvárať nie je to momentálne až také podstatné - tebe konkrétne v čase uzatvoreného systému vzniká akurát možnosť vstupu a to do 30 dní odkedy sa stávaš poistencom sociálnej poisťovne, čiže nastúpiš do zamestnania (platby do sociálky ti idú priamo zo mzdy) alebo ti ako živnostníčke vznikla odvodová povinnosť
    Na zdravotnej poisťovni si ako vysokoškoláčka povinná sa nahlásiť do 8 dní od vykonania poslednej štátnej skúšky.
    publikované: 30.10.2008 17:05:16 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  14. a ellie
    ak myslis DDP - doplnkove dochodkove poistenie, tak len poopravim, ze uz je to DDS a funguje na inaksom principe, s odvodmi a vymeriavacim zakladom nema nic spolocne
    publikované: 30.10.2008 17:09:12 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  15. a všetci ostatní...
    dík za pristavenie :)
    publikované: 30.10.2008 17:09:34 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  16. Em...je možnosť na socke sa prihlásiť do
    dobrovolneho dôchodkového poistenia..tam si sám stanovíš, z akeho vymeriavacieho zakladu ti mamju vypočítať platbu,ktorá sa ti prerozdelí do oboch pilierov,ak si v druhom pilieri prihlásený.

    to s výplatou dôchodku..neviem..prvotná info od školitela bola taká,že dôchodky budú budúci dôchodcovia dostávať z jednej inštitúcie,nech v tom nemajú chaos...možno sa to za ten čas zmenilo..neviem..nesledujem to..:)))aj ked v II. som..:)))
    publikované: 30.10.2008 17:22:13 | autor: ellie.. (e-mail, web, neautorizovaný)
  17. no áno
    ibaže tak platíš celých 18% na starobné poistenie zo svojho minimálneho vymeriavacieho základu 8.100,- SK(ako zamestnanec len 4%, zvyšok zamestnávateľ - takže ďaľšia polemika o "vlastných peniazoch") a okrem totých spomínaných 18% sa pri dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe odvádza aj do rezervneho fondu solidarity a na invalidne poistenie - takze mesacne minimalne 2.330,- SK.......

    a to s tou výplatou dôchodku....prvotná info od školitela nebola pravdivá
    publikované: 30.10.2008 17:44:12 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  18. no jo..no..Em...máš pravdu..:)))
    a už si užívaj večera..:))))

    ja ti verím..:)))
    publikované: 30.10.2008 17:45:25 | autor: ellie.. (e-mail, web, neautorizovaný)
  19. Kašlem na Robka...
    nenechám sa oblbnúť jeho rečičkami. Ale mnohí iní, žiaľ, áno. Na to je on expert.
    publikované: 30.10.2008 21:55:22 | autor: lasky (e-mail, web, autorizovaný)
  20. emul
    dakujem, stravim ako pyton :)
    publikované: 30.10.2008 22:44:05 | autor: sygon (e-mail, web, autorizovaný)
  21. enjoy :)
    publikované: 30.10.2008 23:07:45 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  22. .
    indžojím , jak inak, šakže :)
    publikované: 30.10.2008 23:17:33 | autor: sygon (e-mail, web, autorizovaný)
  23. em
    Este jedna reakcia na Tvoje slova:

    "ibaže tak platíš celých 18% na starobné poistenie zo svojho minimálneho vymeriavacieho základu 8.100,- SK(ako zamestnanec len 4%, zvyšok zamestnávateľ - takže ďaľšia polemika o "vlastných peniazoch")"

    Toto je velmi rozsirena predstava, bohuzial ale mylna. Casto si ludia myslia, ze cast odvodov platia "zo svojho" a cast plati zamestnavatel. Ale z coho zamestnavatel tie odvody plati? Zase len z vysledkov nasej prace. Malokto si uvedomuje, ako sa stat prizivuje na zamestnancoch. Skuste si niekedy vsimnut na vylatnej paske polozku CENA PRACE. To je skutocna suma, ktoru NAM zamestnavatel za nasu pracu plati. Lenze tieto peniaze sa ku nam nikdy nedostanu, pretoze sa do tohoto procesu vlozi stat a zoberie nam priblizne 40% NASICH penazi.

    Ono celkovo si treba uvedomit, ze nieco ako "statne peniaze" v skutocnosti neexistuje. Stat nema ziadne peniaze, nevie si na seba zarobit, stat v skutocnosti hospodari iba s NASIMI peniazmi, ktore mu platime vo forme dani a odvodov. A prave preto je tak dolezite si uvedomit, ze su to NASE peniaze, pretoze to je prvy krok k tomu, aby sme sa zacali zaujimat o hospodarenie s tymito prostriedkami. Kazdy z nas predsa vie, ze "statne peniaze" sa rozkradaju vo velkom. Ale nam je to jedno, nas sa to predsa netyka, vsak? Lenze to je omyl a prave Fico ma v tomto pravdu! Ano, NASE peniaze sa tu rozkradaju. Akurat ze ich nerozkradaju DSS, ale nasa draha vlada s Ficom na cele. :-)
    publikované: 31.10.2008 12:05:04 | autor: B. (e-mail, web, neautorizovaný)
  24. to B.
    njn.... moje tvrdenie vychádza z peňazí, ktoré sa k nám reálne dostanú :) čiže odhliadnuc od odvodov, ktoré musí odvádzať zamestnávateľ tak či tak, sú mi z hrubej mzdy na starobné poistenie ako zamestnancovi strhnuté 4%......keby som sa chcel prihlásiť do systému len preto, aby som stihol nejaký termín a nemal by som odvodovú povinnosť, musel by som voliť cestu dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a teda platiť si celých 18% on my own - z peňazí, ktoré reálne na účte mám - samozrejme môžme polemizovať o minimálnom vymeriavacom základe 8.100,- kde to činí sumu 1.458,- ..... co je približne to isté ako 4% z 35.000,- hrubej mzdy
    publikované: 31.10.2008 12:17:40 | autor: em (e-mail, web, neautorizovaný)
  25. to em
    Chapem, ako to myslis. V pripade dobrovolnych prispevkov na dochodkove poistenie mas samozrejme pravdu.
    Moja uvaha bola o niecom inom. A krasne si to vystihol aj Ty sam - Tvoje tvrdenia vychadzaju z penazi, ktore sa k nam realne dostanu. Ale co peniaze, ktore sa k nam nedostanu? Cie su to peniaze?
    Okrem toho uz samotna hruba mzda ako taka je zavadzajuca. :-) Co je to vlastne hruba mzda? Vies mi to nejako vysvetlit? Nezaujimaju ma teraz nejake ekonomicke definicie, ja tiez nie som ekonom. Chcem len vediet, co si predstavujes pod tym pojmom. :-)
    publikované: 31.10.2008 13:13:07 | autor: B. (e-mail, web, neautorizovaný)
  26. momentík :)
    utekám teraz na obed :)
    publikované: 31.10.2008 13:14:55 | autor: em (e-mail, web, neautorizovaný)
  27. a este jedna vec
    Este ma napadol pekny priklad. :-) Skus si predstavit takuto situaciu: nezmenilo by sa danove ani odvodove zatazenie, ale zmenil by sa "tok penazi". Od zamestnavatela by si nedostaval ziadnu "cistu" alebo "hrubu" mzdu, dostaval by si celu tu sumu, uvedenu na vyplatnej paske ako CENA PRACE. A potom by si musel sam platit vsetky dane a odvody (celkovo priblizne 40%). Cize by sa zmenila jedina vec - to co teraz za Teba robi zamestnavatel by si po takejto zmene musel robit sam. Ale v konecnom dosledku by Ti zostala presne rovnaka suma penazi.
    Co by si hovoril potom? Asi by sa trochu zmenil Tvoj pohlad na to, co su Tvoje "vlastne" peniaze, vsak? :-)
    publikované: 31.10.2008 13:22:55 | autor: B. (e-mail, web, neautorizovaný)
  28. Dobru chut!
    :-)
    publikované: 31.10.2008 13:23:44 | autor: B. (e-mail, web, neautorizovaný)
  29. ňo, aj som sa niečomu priučila :)
    pokojný deň prajem ;)
    publikované: 31.10.2008 13:28:39 | autor: dionea (e-mail, web, autorizovaný)
  30. ok
    no...v pripade, ze by som dostaval celu sumu zodpovedajucu hrubej mzde a musel si platit vsetko z toho sam, uz by som mohol byt povazovany rovno za zivnostnika, ktory to takymto sposobom musia riesit....btw....este raz - ako zamestnanec vsak z celkovj hrubej mzdy neodvadzam tolko co musi napr. zivnostnik - vacsia cast je naklad zamestnavatela....

    co je to vlastne hruba mzda a preco je to takto riesene? pretoze obyvatelstvo potrebuje fungovat v nejakom rezime s nejakymi zakladnymi pravidlami. Ulohu fungovania tohto systemu na seba prebera stat. Akokolvek nastvany mozu byt ludia na takeho a takeho politika, v pripade, ze by to tak nebolo, bolo by to tu horsie ako na divokom zapade. Na to aby mohol stat fungovat potrebuje zdroje a tieto zdroje celkom logicky ziskava aj od ludi, ktorym zabezpecuje verejne sluzby, ktore nie su pre sukromny sektor zaujimave pripadne az nerealizovatelne. To co si stat privlastni z nasich miezd mozme chapat ako cenu za to, ze exituje isty regulacny ramec miezd, socialnych davok, zdravotnej starostlivosti, sudnej spravodlivosti, skolskeho systemu atd....

    povedzme :)
    publikované: 31.10.2008 14:29:58 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  31. vyborne!
    No krasa! Vidim, ze Ti to celkom mysli. :-) Konecne sa dostavame k podstate veci. Zjednodusene povedane, stat by mal zabezpecovat urcite sluzby a za poskytovanie tychto sluzieb vybera od obcanov "poplatky" vo forme dani a odvodov. Nebudem sa vyjadrovat k tomu, ktore sluzby su pre sukromny sektor nezaujimave alebo neralizovatelne, to by bolo na dlhsiu diskusiu. Proste na poskytovanie niektorych sluzieb si stat pre seba vyhradil monopol. :-) Dolezite ale je pochopit tento princip - my platime dane, stat zabezpecuje sluzby. Ale aka je kvalita tych sluzieb? Naozaj stat pouziva nase peniaze na to, na co by mal? A zaujima nas to vobec? Vytvarame vobec nejaky tlak na politikov, aby s nasimi peniazmi hospodarili efektivne a zabezpecovali nam sluzby, za ktore si platime? :-) To je to, co ma naozaj stve! Kazdemu je jedno, ze sa "statne peniaze" rozkradaju a korupcia sa stala beznou vecou. Tvarime sa, ako keby sa nas to netykalo, ale pritom sa to tyka kazdeho jedneho z nas... teda s vynimkou tych, ktori maju rozum a uz davno odisli do zahranicia. :-)
    publikované: 31.10.2008 15:10:29 | autor: B. (e-mail, web, neautorizovaný)
  32. nuž...
    kvalita služieb je druhá vec :) relatívne obmedzená do miery ešte znesiteľného "komfortu" a intenzity ofrflania konečnými užívateľmi služieb. Pokiaľ má štát istotu, že služba v momentálnej podobe bez väčších problémov prežije akceptovateľnú úroveň zo strany obyvateľstva, nemá dôvod robiť niečo navyše. Keď tak, jedine kozmetické retuše v podobe vianočných balíčkov dôchodcom a podobných sránd :)

    a v zahraničí taktiež existuje korupcia a rozkrádanie na najvyšších postoch....zas nebuďme naivní :) ukážte mi niekto krajinu, kde si niekto zvolí dobrovoľnú kariéru politika z čistého patriotizmu a vízie lepšej spoločnosti :)
    publikované: 31.10.2008 16:46:32 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  33. ešte tak trochu doplním k téme citát z rozčítaného Orwella :)
    "Svojím spôsobom sa svetonázor Strany najlepšie presadzuje u ľudí, ktorý ho nedokážu pochopiť. Tých možno prinútiť, aby prijali aj najočividnejšie prekrúcanie reality, lebo nikdy plne nepochopia obludnosť požadovaného a nezaujímajú sa príliš o verejné záležitosti, aby postrehli, čo sa deje. Jednoducho všetko zhltnú a zhltnuté im neuškodí, lebo nezanecháva za sebou nijaké reziduá."
    publikované: 31.10.2008 21:08:51 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  34. nevedomost je sila, sloboda je otroctvo, vojna je mier :-)
    Orwella mam rad, je neuveritelne nadcasovy a az kruto vystizny. A niekedy mam pocit, ze aj nas predseda vlady je jeho velkym fanusikom. :-)
    Co sa tyka toho zahranicia, kradne a korumpuje sa vsade. Je ale velky rozdiel v tom, do akej miery je toto rozkradanie a korupcia akceptovane verejnostou. Prave v tomto mame my Slovaci velke nedostatky. Nemozeme ocakavat od politikov, ze budu poctivi, slusni a cestni, kym ich k tomu sami nedonutime.
    publikované: 31.10.2008 21:47:03 | autor: B. (e-mail, web, neautorizovaný)
  35. heh
    podľa môjho skromného názoru je to aj tým, že minulý režim nie je ani zďaleka až takým prežitkom, akým by sme chceli aby bol a ľudia nie sú zvyknutí svoj vlastný názor prejavovať až tak vehementne...
    publikované: 31.10.2008 21:58:32 | autor: em (e-mail, web, autorizovaný)
  36. práve pozerám prejav McCayna a Schwarzeneggra
    a je až žalostne smutné ako to pripomína prejavy Týždňa nenávisti z Orwellovej 1984-ky :)
    publikované: 31.10.2008 23:22:05 | autor: em (e-mail, web, neautorizovaný)
  37. fantastické...
    len keby to má kto povedať ľuďom, ktorý skáču ako Ficko píska... ;) strašne ma potešia ludia, ktorý sú aj teraz stále nad vecou...
    publikované: 31.10.2008 23:25:48 | autor: Fikus (e-mail, web, autorizovaný)
  38. minuly rezim
    Bohuzial, komunizmus este stale preziva v mysleni niektorych ludi a je smutne, ze medzi takychto ludi patria aj niektori nasi politici. Napriklad nas premier sa tym ani nejako netaji, ku svojej komunistickej minulosti sa dokonca hrdo hlasi. A jeho volici? Ti su vacsinou toho nazoru, ze za komunistov bolo v podstate dobre. Ludia sice nemali slobodu, ale vobec im nechybala. Vo vsetkych smeroch sa o nich "postaral" stat a oni hlavne nemuseli (v skutocnosti nemohli) o nicom sami rozhodovat. So slobodou volby sa totiz spaja aj zodpovednost za vlastne rozhodnutia a vela ludi sa este stale nenaucilo byt zodpovedny sam za seba. Krasne to vystihol uz spominany Orwell - "sloboda je otroctvo".
    A americku politiku uz radsej ani nesledujem. Zo zaciatku som este trochu fandil Obamovi. Ale potom som zacal pozornejsie pocuvat, co ten chlap vlastne hovori a zostal som zhrozeny. Je to typ politika, ktory by sa u nas dal najvystiznejsie pomenovat ako "socialny demokrat".
    publikované: 01.11.2008 00:08:33 | autor: B. (e-mail, web, neautorizovaný)
  39. Em-čo
    toto by si naozaj zaslúžilo väčšiu publicitu... aj s tými komentármi.
    Toto by mohli pochopiť aj tí menej zdatní...
    publikované: 01.11.2008 09:03:46 | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014